UWAGA
strona nieuaktualniana, w przebudowie, prosimy zajrzeć za jakiś czas.


W tym miejscu będą pojawiać się informacje o najnowszych dodatkach i uzupełnieniach na naszej stronie. Zachęcam więc do startowania z tego miejsca. Czasami będą to tylko krótkie hasła czy linki, czasami dłuższe informacje. Nie trzeba przeszukiwać po raz kolejny całej zawartości, co - mam nadzieję - znacznie ułatwi poruszanie się. Wszelkie uwagi, jak zwykle, mile widziane: tipi@tipi.pl


spotkania PRPI
nowości wydawnicze
ogłoszenia drobne
nowe linki
książki po angielsku

 

4

XIV Seminarium Antropologiczne PATE/PAES program

 

promocja: 4"Tawacin" za 1 zł

4

Nowy numer "Tawacinu" 3[75], jesień 2006 Spis treści

4 Z lasu do cywilizacji - książka wydawnictwa TIPI
4 Nowe książki w języku angielskim Klasyka współczesnej literatury indiańskiej
4 APACZE Orły Południowego Zachodu - książka wydawnictwa TIPI

 

Nowy numer "Tawacinu" 3[75], jesień 2006
Spis treści
   


XIV Seminarium Antropologiczne PATE/PAES
odbędzie się w sobotę, 2 grudnia 2006, w sali konferencyjnej (p. 202), Biblioteki Publicznej w Ventnor City, NJ 08406, w godz. 10:00-15:30.
Adres: 6500 Atlantic Avenue, Ventnor, NJ 08406 (między Newport & New Haven Aves.) 
XIV Seminarium dedykowane jest polskim archeologom, dr. Jarosławowi Źrałce i mgr. Wiesławowi Koszkulowi, odkrywcom grobowca władcy Nakum (Peten, Gwatemala).
Poza komunikatem odkrywców program zawiera trzy referaty:
John J. Beatty - Rytuał, wzajemność i organizacja społeczna na przykladzie Kiowa-Apaczów
Ewa Dżurak - Bieganie po indiańsku. Uwagi na marginesie przygotowań do maratonu
Andrzej J.R. Wala - Ludobójstwo podboju Ameryki. Rozmyślania nad moralną nędzą cywilizacji chrześcijańskiej
Po seminarium chętni spotkają się towarzysko w wybranej restauracji.
U P R Z E J M I E   Z A P R A S Z A M Y,
PATE/PAES


w każdą niedzielę i wtorek, od godz. 20.00
Od połowy maja ukazuje się w internetowym radiu audycja o Indianach, indianistach i wszystkim, co związane z tymi tematami.
http://EtnoRadio.prv.pl — to internetowe radio zajmujące się szeroko rozumianą etnicznością. Muzyka z całego świata, a także audycje tematyczne poświęcone określonym kręgom kulturowym. Wśród nich audycja o muzyce i kulturze Indian.
Zapraszamy w każą niedzielę i wtorek od godziny 20:00
Propozycje do audycji: bluewind@indianie.eco.pl
prowadzący: Dariusz R. Kachlak
, Maria Gołębiowska i Marek Nowocień
Nowe książki

Aleksander Sudak
Detroit 1763


Książka przybliżająca realia wojny lat 1763-1765, nazywanej wojną Pontiaka, którą indiańskie plemiona znad Wielkich Jezior i z doliny Ohio wydały Anglikom - największej ówczesnej potędze w Ameryce Północnej. Autor ukazuje te zmagania na szerokim tle społecznym epoki. Przedstawia metody prowadzenia walk w puszczach, taktykę i strategię stosowaną przez Indian i ich przeciwników. Udowadnia, że Indianie mieli w niej pełne szanse na zwycięstwo. Zrywa też ze stereotypem, jakoby ustępowali oni intelektualnie i kulturowo przybyszom z Europy. Zgodnie z prawdą historyczną przedstawia rzeczywisty przebieg wydarzeń i rolę jaką odegrały w nich czołowe postaci tego okresu, w tym Pontiak, wódz plemienia Ottawa, któremu do niedawna powszechnie przypisywano wyłączną zasługę zorganizowania największego w dziejach zbrojnego wystąpienia Indian północnoamerykańskich.


Wydawnictwo Bellona, seria "Historyczne bitwy", Warszawa 2000, format 125×195, stron 224+8, ilustracje, cena 25 zł

zamawiam zob. też nowe warunki zakupuCharles A. Eastman (Ohiyesa)
Z lasu do cywilizacji
przeł. Beata Skwarska


Drugi tom autobiografii dakockiego lekarza i działacza społecznego (1858-1939). Przejmująca opowieść o latach spędzonych w szkole z internatem, o praktyce lekarskiej w rezerwacie Pine Ridge, o dramatycznych wydarzeniach nad Wounded Knee w 1890 roku, wreszcie o wytrwałej pracy na rzecz Indian.

Osiągnąłem wiek lat piętnastu i miałem już rozpocząć życie mężczyzny, w naszym, indiańskim rozumieniu tego słowa, kiedy wszystko się zmieniło. Pewnego pięknego wrześniowego poranka, gdy wracałem z codziennego polowania, dostrzegłem już z oddali, że w obozie panuje nienaturalne poruszenie i podniecenie. Moja wierna babcia oczekiwała mnie i jako pierwsza przekazała wielką nowinę.
- Wrócił twój ojciec, ten, o którym myśleliśmy, że zginął z rąk białych - powiedziała.

Biblioteka Tawacinu nr 31, stron 136, ilustracje, cena 19 zł

zamawiam zob. też nowe warunki zakupu
więcej o książce
Nowe książki w języku angielskim, wśród autorów:
N. Scott Momaday
Louise Erdrich
Leslie Marmon Silko
Michael Dorris
Thomas E. Mails zob. więcejDonald E. Worcester
APACZE
Orły Południowego Zachodu

przeł. Aleksander W. Sudak

Surowy był kraj zwany Apaczerią - ojczyzną Apaczów, gdzie każdy owad miał żądło, każdy krzak kolce, a każdy wąż - jad. Życie tutaj było codzienną walką o przetrwanie, rozpaczliwym zmaganiem z wrogą naturą i okrutnymi drapieżnikami, tak w zwierzęcej, jak i w ludzkiej postaci. Niedostępne góry i bezkresne pustynie były ojczyzną Apaczów, a oni sami jej nieodrodnymi dziećmi. Bez słowa skargi znosili głód i pragnienie, upały i mrozy. W każdym obcym widzieli wroga, nie ufali nikomu...

Zasłużony historyk Południowego Zachodu Donald E. Worcester podjął się ogromnego zadania: opisania historii Apaczów w jednym tomie. Do pracy przystąpił z entuzjazmem i wyraźną sympatią dla tubylczych Amerykanów. W rezultacie mamy piękny przykład historycznego rzemiosła.
American Historical Review

Autor przeprowadził gruntowne badania, sporządził imponującą bibliografię i umiejętnie spisał dzieje Apaczów, które są cenne zarówno dla naukowca, jak i zwykłego czytelnika zainteresowanego Indianami Południowego Zachodu.
American Indian Quarterly


Jeśli jakieś dzieło może zastąpić mit rzeczywistością i odziać stereotypy w człowieczeństwo - to z pewnością ta oto książka.
Western American Literature


Donald E. Worcester jest emerytowanym profesorem historii Texas Christian University w Fort Worth. Specjalizuje się w historii amerykańskiego Południowego Zachodu oraz Ameryki Łacińskiej. W swym dorobku literackim ma blisko 30 książek.

Donald E. Worcester, APACZE Orły Południowego Zachodu, Biblioteka "Tawacinu" nr 29, TIPI, Wielichowo 2003, ISBN 83-902155-9-4, format 145×205, stron 408, zdjęcia, mapy, bibliografia, indeks, cena 37 zł
zamawiam zob. też
nowe warunki zakupu
więcej o książce


Ogłoszenia drobne

książki sprzedam-kupię - zob. także antykwariat