"Z
ziemi Indian"
Inne artykuły znajdziesz w archiwum
Prawa Indian w Meksyku
W Meksyku przegłosowano reformę Konstytucji i przyjęcie poprawek dotyczących praw Indian. Opowiedziało się za nimi dotąd 17 stanów (wymagana jest ratyfikacja przez co najmniej 16 spośród 31 stanów).
Przeciwko głosowały Chiapas i Oaxaca, w których mieszka większość 10-milionowej populacji indiańskiej w Meksyku. Tzw. karta praw Indian miała położyć kres wojnie domowej w stanie Chiapas toczącej się od 1 stycznia 1994 roku między armią rządową a Armią Wyzwolenia Narodowego im. E. Zapaty (EZLN).
- Zawsze mówiliśmy, że ta karta to poroniony pomysł, ponieważ nie spełnia ona oczekiwań ludności tubylczej – powiedział deputowany Hector Sanchez, przewodniczący parlamentarnej komisji ds. tubylców, Indianin Zapoteca ze stanu Oaxaca.
„Ta reforma była już martwa, zanim się urodziła” – napisali w liście otwartym gubernatorzy i prawnicy stanów Chiapas i Oaxaca.
Projekt przegłosowanej reformy znacznie odbiega od pierwotnej wersji opracowanej przez grupę, zwaną Komisją Zgody i Pokoju (COCOPA) przy współpracy z EZLN. Nie przewiduje on m.in. prawnego uznania statusu indiańskich narodów, nie zawiera formuły autonomii dla tubylczych narodów, a także przemilcza nadanie Indianom prawa do „czerpania i posiadania” surowców naturalnych znajdujących się na indiańskiej ziemi.
Skrypt CGI © 2000 Sylwester Czopek