TAWACIN nr 3[87] jesień 2009

Jak to z nami jest

Zawsze czułem, że redagowanie "Tawacinu" w końcu obróci się przeciwko mnie, że nie można bezkarnie poruszać się pośród mitów ludzkości. W podobnej sytuacji jesteście oczywiście i wy, drodzy czytelnicy.
O tym, że Stanisław Supłatowicz (Sat-Okh) nie był Szawanezem, przekonałem się dawno temu. O tym, że Sylwester Long (słynny "Mały Bizon" Arkadego Fiedlera) był potomkiem afrykańskich niewolników, a nie chłopcem z plemienia Czarnych Stóp, pisaliśmy w "Tawacinie" latem 2002 roku (nr 2 [58]). W tym numerze obnażamy kolejnego oszusta czy - jak kto woli - niepoprawnego romantyka i marzyciela. Otóż Archibald Belaney (Szara Sowa) był Anglikiem. Czy na świecie nie ma już prawdziwych Indian?
W tym miejscu pojawia się inna refleksja: jak to jest, że wyobraźnię młodego czytelnika kształtują opowieści ludzi, którzy po prostu udają kogoś innego? Jak to jest, że nie mamy żadnego przykładu autentycznego bohatera indiańskiego, który miałby podobną moc oddziaływania? Czy miłość do synów prerii mogą najlepiej zaszczepić tylko pisarze z innego kręgu kulturowego?
Jeśli tak, znaczy to, że bycie Indianinem nie jest niczym niezwykłym, że świat Indian zawsze był i jest zwyczajną walką o przeżycie. Świadczy o tym choćby współczesna literatura indiańska. To my, biali, nadaliśmy światu Indian cechy, których on nigdy nie posiadał. To my chcemy widzieć w Indianach tę lepszą część ludzkości, do której tęsknimy i której dajemy się oszukiwać. Nigdy nie będzie to naszym udziałem.
Marek Maciołek
redaktor naczelny



Okładka

Michael Pace, Delawar z Bartlesville (Oklahoma), podczas konferencji "Szlakiem złamanych traktatów" w Bydgoszczy, październik 2009, fot. Bartosz Hlebowicz

Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak


W tym numerze

Syn lasu - fragment autobiografii Williama Apessa, pekockiego pisarza z XIX wieku

Opowieść syna lasu - Józef Jaskulski analizuje twórczość Williama Apessa pod kątem humanistycznej retoryki

Asymilacja i dzikość - Maria Moss omawia rolę Indian w sporcie amerykańskim przełomu XIX i XX wieku

Zaszczyt czy obraza? "Indiańskie" maskotki - Bruce E. Johansen wskazuje, gdzie zaczyna się rasizm w sporcie

Szara Sowa: niezwykłe życie pewnego Anglika - Janusz Wencel kreśli biografię słynnego trapera i pisarza, który chciał być Indianinem

Śmierć Sawanteany - John Smolenski omawia problem sprawiedliwości kolonialnej w XVIII-wiecznej Pensylwanii (dokończenie z poprzedniego numeru)

Przeklęte przeznaczenie - relacja Bartosza Hlebowicza z bydgoskiej konferencji "Szlakiem złamanych traktatów"

Nefretete a Indianie - książki z zakurzonej półki recenzuje Mariusz Wollny

Projekt wydawniczy TIPI - podsumowanie wyników sondy i głosowania

Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu Ameryk


felieton
Zwierzenia Cienia Marka Nowocienia


Podziękowania: Albert Jerka, Marek Pióro, MIrosław Szczepański



Prenumerata 2009 - promocja Dołącz do nas! "Tawacin" za 1 zł

Powrót do spisu numerów archiwalnych