TAWACIN nr 3 [79] jesień 2007

Jak to z nami jest

Oczywiście czytałem "Winnetou" Karola Maya, oczywiście marzyła mi się pieczona łapa niedźwiedzia - przysmak prawdziwego westmana. Przygody na wyimaginowanym przez autora Dzikim Zachodzie bardzo mocno wryły mi się w pamięć. Sam się dziwię, że mimo upływu ponad 30 lat aż tyle scen pamiętam z opasłych tomów "Winnetou" czy "Skarbu w Srebrnym Jeziorze". Zasługa to albo autora, który umiał opowiadać (warto zauważyć, że to cecha charakterystyczna wszystkich blagierów, od Maya poczynając, na Sat-okhu kończąc), albo tłumacza na język polski.
Tak czy owak nie da się zaprzeczyć, że czynnik niemiecki miał duży wpływ na nasze zainteresowanie się Indianami, zwłaszcza w zaborze pruskim. Ciekawe byłoby zbadanie recepcji dzieł Maya przez polskich czytelników. Do połowy lat 80. - jak podają Norbert Honsza i Wojciech Kunicki, autorzy monografii "Karol May. Anatomia sukcesu" - przekłady jego powieści osiągnęły łączny nakład 2,5 miliona egzemplarzy. Wydaje mi się, że wpływ Maya na nasze (europejskie) postrzeganie Indian jest o wiele większy, niż skłonni jesteśmy to przyznać.
Zapraszając do lektury tego wydania "Tawacinu" od świetnego eseju Alexandry Ganser o niemieckich fascynacjach Indianami (na przykładzie Czarnych Stóp), podpowiadam jednocześnie temat ciekawego licencjatu czy pracy magisterskiej, aby przyjrzeć się temu, co zawdzięczamy Mayowi, a co stało się balastem.

Okładka

Grand Entry, 35. pow-wow w rezerwacie Oneidów koło Green Bay, w Wisconsin, 5 lipca 2007, fot. Wesley Riley Antone (z Southwold, Kanada), 10 lat

Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak

W tym numerze

Najpierw zobacz Indian w Ameryce! - esej Alexandry Ganser o Czarnych Stopach, malarzach z Niemiec i rozwoju przemysłu turystycznego na przełomie XIX i XX wieku

Wabik na turystów - Ewa Wencel omawia funkcjonowanie parków narodowych w Kanadzie i USA w kontekście spraw indiańskich

Szauniskie początki wojny siedmioletniej - pierwsza część eseju Iana K. Steele o udziale Szaunisów w kolonialnych konfliktach Anglii i Francji w XVIII wieku

Most nad oceanem - relacje Bartosza Hlebowicza i Marka Hyjka z projektu fotograficznego wśród Oneidów w Kanadzie i mieszkańców Nowej Woli koło Białegostoku [pdf 1 mb]

Tubylczy styl - Pirjo Virtanen analizuje zmiany społeczne wśród młodzieży Manchineri z brazylijskiego stanu Acre

Indiański yin-yang - postrzeganie człowieczeństwa przez Bororo z Brazylii na podstawie prac Jona Christophera Crockera analizuje Marcin Kopkowski

Przypadek profesora Krippendorfa - Tarzycjusz Buliński pisze o oszustwie, odpowiedzialności i uczciwości w antropologii


Z Ziemi Indian
- serwis informacyjny obu Ameryk

felietony
Głos z Scheyechbi Andrzeja J.R. Wali
Zwierzenia Cienia Marka Nowocienia


Podziękowania: William Jamieson, Renate Reiss




Most nad Oceanem - Bridging the Distance
: Southwold (Ontario, Kanada) - Nowa Wola (Podlasie, Polska)



Prenumerata 2007 - promocja Dołącz do nas! "Tawacin" za 1 zł

Powrót do spisu numerów archiwalnych