TAWACIN nr 1 [73] wiosna 2006

Jak to z nami jest

Uświadomiłem sobie, że wielokrotnie w tym miejscu zwracałem się do tych, którzy właściwie "Tawacinu" nie czytają. Przypomina mi to trochę księdza łającego wiernych na kazaniu, że nie chodzą do kościoła. A przecież ci, do których mówi, właśnie przyszli! Nie mogą zatem być adresatem jego krytycznych uwag.
Podobnie jest ze mną. Wielokrotnie poruszałem tematy, które stałych czytelników "Tawacinu" już nie dotyczą, bo doskonale zdają sobie sprawę, jak potężną pracę umysłową trzeba było wykonać, aby chcieć odrzucać stereotypy o Indianach i zacząć poznawać ludzi żyjących tu i teraz. Okazuje się, że współcześnie żyjący Indianie w niczym nie ustępują swym historycznym przodkom, a heroizm dawnego życia przydaje się i dzisiaj, choć trzeba sprostać już innym wyzwaniom, o czym mówi Joe Garcia w tegorocznym Raporcie o stanie Indian.
Bolesna świadomość wielowarstwowej tożsamości, odczuwana przez dorosłych już Indian, adoptowanych w dzieciństwie przez białe rodziny; świadomość, że urzędnicy nie powiedzieli nawajskim górnikom wydobywającym uran o jego szkodliwości czy wreszcie niemożność uwolnienia się od dyskryminujących ról przez indiańskie kobiety - to tylko niektóre z realnych problemów współczesnych Indian amerykańskich, poruszanych w tym numerze "Tawacinu".
Celem naszego kwartalnika było zawsze udzielanie głosu samym Indianom. W "Tawacinie" mówią oni o tym, co sami uważają za ważne i potrzebne do przekazania nam.
Zapraszam do lektury.

Okładka

Paul DeMain, redaktor naczelny dwutygodnika "News From Indian Country"; fot. archiwum

Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak

W tym numerze

Ocierając łzy - biograficzna opowieść Trace A. DeMeyer o losach indiańskich dzieci adoptowanych przez białe rodziny

Księżniczki, dziwki, lalki - narzucone przez białych role tubylczych kobiet analizuje Waldemar Kuligowski w piątej części cyklu "Losy seksualne dzikich"

Żółta śmierć - Bruce E. Johansen omawia tragiczne skutki wydobycia uranu przez nawajskich górników

Owca znaczy życie - Marek Hyjek przybliża pasterskie zamiłowania Nawahów

Ciastko od Geronima - fragmenty dziennika podróży po indiańskim kraju Bartosza Hlebowicza

Nawahowie podczas hiszpańskiego panowania w Nowym Meksyku - esej Donalda E. Worcestera Międzyplemienny

Głos Południowego Zachodu - Jagna Cyganik pisze o inicjatywach gospodarczych i społecznych Indian z Cortez, w stanie Kolorado

IV Raport o stanie Indian - przemówienie Joe Garcii, przewodniczącego NCAI

Dwie strony PRPI - Tradycje indiańskie a biali

Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu Ameryk

felietony
Głos z Scheyechbi Andrzeja J.R. Wali

Zwierzenia Cienia Marka Nowocienia




W kraju zapatystów, Chiapas, Meksyk 2005
- zdjęcia Dariusz Kachlak i Adam Pazuryna


Z przymróżeniem oka - Mirosław Dunin-Sulgostowski





Prenumerata 2006

Powrót do spisu numerów archiwalnych