Jak to z nami jest
"Ominęło mnie tyle dobrych rzeczy" - mówi gorzko listonosz przez wiele lat szukający swej idée fixe, orlego pióra, dzięki któremu zdobywa się mądrość i autorytet. Dopiero miał się dowiedzieć, że aby zdobyć mądrość, trzeba dobrze poznać siebie i zgodzić się na cierpienie.
Gdy poruszam się w ciemności, szukając wyjścia z trudnej sytuacji, wydaje mi się, że już nigdy nie zaświeci słońce, że tak już będzie zawsze i nigdy się nie podniosę. Lecz gdy przychodzi zrozumienie, gdy spada pióro, zapominam o wszystkich trudach, nie czuję już tego ciężaru, który dusił mnie jeszcze niedawno.
Co jakiś czas nachodzi mnie myśl, czy "Tawacin" nie jest taką moją idée fixe. Czy przez te kilkanaście lat nie ominęło mnie zbyt wiele? Czy będę umiał kiedyś zakończyć jego redagowanie? Czy było warto iść pod prąd? Choć przezwyciężanie stereotypu Prawdziwego Indianina jest trudne i czasochłonne, "Tawacin" zawsze oferował treści wykraczające poza ów stereotyp. I to się nie zmieni.
Tylko podważanie utartych poglądów i wyobrażeń (na przykład o kanibalizmie wśród Indian czy o ich hiperekologicznym podejściu do świata) daje gwarancję rozwoju intelektualnego i twórczego życia. I nie tylko ja tak uważam.
Beacie Skwarskiej, naszej redakcyjnej koleżance, gratulujemy obrony błyskotliwego doktoratu z dziedziny literatury indiańskiej na UAM w Poznaniu.
Z radością witamy prof. Bruce'a E. Johansena z Uniwersytetu stanu Nebraska w Omaha w gronie naszych stałych współpracowników.
To dla nas zaszczyt.
OkładkaMiędzyplemienne pow-wow w ośrodku szwedzkim "Vasa Park", Budd Lake, New Jersey, 23 sierpnia 1998, fot. Andrzej Wala
Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak
Podziękowania: Małgorzata ZielińskaW tym numerze
Skąd bierze się mądrość - opowieść o listonoszu z rezerwatu Indian Hoh w stanie Waszyngton
Współczesny humor indiański z politycznym podtekstem - Bruce E. Johansen przytacza najnowsze anegdoty polityczne odzwierciedlające stan ducha tubylczych społeczności w USA
Zwiadowcy i przewodnicy z plemienia Tonkawa - esej Kennetha F. Neighboursa o mało znanych kartach historii Teksasu
Metafizyczna kuchnia - Marta Chudziak przedstawia nową wizję kanibalizmu
Ludzie Mocnego Drzewa - Bartosz Hlebowicz rozmawia z Odżibuejami z rezerwatu Bois Forte w Minnesocie
Rozdroże - opowiadanie Catherine Dybiec Holm o poszukiwaniu tożsamości przez współczesnych Anishinabe (Odżibuejów)
Indianin ekologiem? - Tarzycjusz Buliński i Mariusz Kairski analizują fakty i mity narosłe wokół stosunku Indian do Ziemi
Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu Amerykfelietony
Głos z Scheyechbi Andrzeja J.R. Wali
Zwierzenia Cienia Marka Nowocienia
Tawacin Galeria
Ludzie Mocnego Drzewa: Odżibuejowie z Bois Forte w Minnesocie - zdjęcia Bartosz Hlebowicz
Z przymróżeniem oka - Mirosław Dunin-Sulgostowski