TAWACIN nr 4[64], zima 2003

Jak to z nami jest

Niepokoi mnie tytuł zamieszczonego obok wywiadu - "Wzięli to, czego potrzebowali". Co zaoferowała tubylcom zachodnia cywilizacja? Czego tak naprawdę potrzebowali oni z naszego świata? Kilku metalowych przedmiotów, broni - bo nie religii przecież, ani kultury antycznej, ani też dorobku naszych filozofów czy literatów. Co najwyżej mechanizmów pozyskiwania środków finansowych z naszych instytucji, aby móc dalej żyć po swojemu. Tylko dla niepoznaki wkładają dżinsy i bejsbolówki.
Niepokoi mnie błogosławiona Kateri, że tak żarliwie i niemiłosiernie przysparzała sobie bólu i cierpień. Chciała zasłużyć na nagrodę u nieznanego Boga, o którym opowiadali jej tajemniczy mężczyźni ubrani w czarne suknie. Nie wiedziała jednak, iloma wątpliwościami musieli być targani ci sami misjonarze, którzy tak zachęcali ją do gorliwości.
Niepokoi mnie "transfer" obrzędów, pieśni, sposobu palenia tytoniu czy malowania namiotu. Czy nie są to te same mechanizmy, którymi Europa niegdyś kolonizowała świat? Tyle że działające teraz w odwrotnym kierunku? Czy jesteśmy gotowi wyrzec się części swego dziedzictwa, części swej tożsamości? Na ile autentyczni w tym będziemy? I jak będziemy o sobie mówić: polscy Indianie czy indiańscy Polacy? A może będziemy jak Machiguenga z Peru - katolikami i protestantami jednocześnie?


Okładka

Leon A. Rattler (Blackfeet) w Biskupinie, wrzesień 2003, fot. Bogdan Viktorio Zdanowicz

Opracowanie graficzne okładki i galerii: Liliana Gąsiorowska

W tym numerze

Wzięli to, czego potrzebowali - o poznawaniu współczesnych Indian amazońskich rozmawiają Tarzycjusz Buliński i Mariusz Kairski

Handel czy wojna? - Nancy Lurie omawia postawę Konfederacji Powhatan wobec cywilizacji europejskiej i pierwsze wojny z Indianami

Kateri Tegakouita - Anna M. Czyż przybliża sylwetkę i motywy postępowania błogosławionej Lilii Mohawków

Kanibal, mój bliźni - pułapki zastawione na antropologów piszących o kanibalizmie odsłania Waldemar Kuligowski

Indiańskie Lato marzeń - Marek Nowocień wspomina festyn w Biskupinie

BLACKFEET
Zwierzęta w tradycyjnej religii Czarnych Stóp
Pochodzenie Zawiniątka Bobra
"Prawdziwa Mowa" Czarnych Stóp

Internet w obronie zagrożonych języków indiańskich - najciekawsze witryny poleca Danuta Stanulewicz

Wyszywanie kolcami igłozwierza - w naszym nowym dziale "różne oblicza tradycji"

Dwie strony Ruchu - obszerne relacje po XXVII Zlocie PRPI

Obyśmy nie zapomnieli - tych, którzy odeszli: Johnny Cash

Obieżyświat
- książki z "zakurzonej półki" przypomina Mariusz Wollny

Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu Ameryk

felietony
Głos z Scheyechbi Andrzeja J.R. Wali
Zwierzenia Cienia Marka Nowocienia


Tawacin Galeria

Indiańskie Lato w Biskupinie
- zdjęcia Jarosław Buliński, Arkadiusz J. Kilanowski, Jacek Mielcarzewicz, Anna Qiangwei oraz z archiwum Bogdana Viktorio Zdanowicza


Z przymróżeniem oka - Mirosław Dunin-Sulgostowski





Prenumerata 2004

Powrót do spisu numerów archiwalnych