Jak to z nami jest
Pierwszy raz przeczytałem o nim u Maurice'a Kenny, mohawskiego poety. Tekst poprzedzający wybór jego wierszy w antologii Songs From This Earth On Turtles Back, ułożonej przez Josepha Bruchaca w 1983 roku, spodobał mi się do tego stopnia, że go przetłumaczyłem, a wiosną 1997 roku zamieściłem nawet w "Tawacinie".
Obraz Raya Faddena (a teraz Johna) wykładającego łój dla niedźwiedzi w górach Adirondack mocno utkwił mi w pamięci i towarzyszył przez lata.
Od dawna szukałem czegoś namacalnego, co bez obaw mógłbym realizować w swym życiu. Czegoś co nie byłoby tylko zewnętrznym upodobnieniem czy przebraniem. Czegoś naturalnego, a jednocześnie wypływającego z głębi tubylczej nauki o jedności i pokrewieństwie wszystkich żyjących istot.
Od kilku lat wykładam orzechy włoskie, które regularnie zabiera dzięcioł czarny. Zimą moja mama wysypuje rozbite już orzechy dla sikorek, kowalików i oczywiście wróbli. Latem zawsze zostawiamy w pojemnikach wodę. Nigdy nie zrywam w ogrodzie wszystkich owoców z drzewa, zawsze zostawiam trochę dla innych stworzeń. Wystarczy dla wszystkich.
Może się to wydać banalne i dziecinne (a na pewno mało efektowne), ale są to gesty bezinteresowne. Jedyną nagrodą dla nas jest radość spragnionych ptaków i ich późniejsze śpiewy. Jest to nasz udział w życiu, dzielenie się, wymiana ze światem naturalnym, troska o przetrwanie wszystkich form życia, które Stwórca umieścił na tej Ziemi. Indianie rozumieli to dobrze, nasi przodkowie również. My też możemy.
OkładkaNanticoke Lenni-Lenape: Roberta Flores i Walter Anderson w Tańcu Towarzyskim, Pow-wow Salem Fairgrounds, 8 czerwca 2002, fot. Andrzej Wala; Matka Klanowa ostrzega, rys. John Kahionhes Fadden; Jana, www.jananation.com
Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak
W tym numerze
Obrazki z życia Haudenosaunee - John Kahionhes Fadden opowiada o sztuce, ceremoniach i współczesnej tożsamości Mohawków (Irokezów)
Dług demokracji wobec tubylczych wzorów - Bruce E. Johansen omawia wpływ myśli Irokezów na instytucje demokratyczne Stanów Zjednoczonych
My w ogóle nie mamy ziemi - Siegrun Kaiser przedstawia zawiłe dzieje Indian Munsee, którzy nie mieli prawa do rezerwatu
Losy seksualne dzikich - w trzeciej części swego eseju Waldemar Kuligowski zastanawia się nad indiańskim feminizmem
Matsigenka rok później - dokończenie raportu Kacpra Świerka z roku 2002
Jana: Pocahontas w krainie muzyki - Ewa Sienkiewicz przedstawia sylwetkę indiańskiej gwiazdy pop
Dwie strony Ruchu - obszerne relacje po XXVII Zlocie PRPI
Obyśmy nie zapomnieli - tych, którzy odeszli: Stanisław Supłatowicz, James Welch
Sami swoi - książki z "zakurzonej półki" przypomina Mariusz Wollny
Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu AmerykZwierzenia Cienia
Tawacin Galeria
Obrazki z życia Haudenosaunee - grafiki John Kahionhes Fadden
Z przymróżeniem oka - Mirosław Dunin-Sulgostowski