TAWACIN nr 2[58], lato 2002

 

 

Jak to z nami jest

A ty czemu interesujesz się Indianami?
Pytanie to (niekoniecznie postawione tak wprost) często przewija się w moich rozmowach i listach. I właściwie wszyscy wiemy, że nie o samo "interesowanie się" chodzi, bo czy można się "interesować" drugim człowiekiem? Można, ale to prawie zawsze niesie jakieś zniecne zamiary, chęć wykorzystania go czy ośmieszenia. Okazywanie ciekawości to sprowadzanie człowieka do rangi obiektu, który poddawany jest obserwacji i ocenie.
Nam zapewne chodzi o coś więcej, chcemy poznawać tych ludzi, uczyć się od nich, przekazywać im coś od siebie - aby po latach ze zdziwieniem stwierdzić, że w gruncie rzeczy niewiele się różnimy. Wartościowe jest to, co sami sobą reprezentujemy, jak doświadczamy życia, jak podejmujemy odpowiedzialność za tych, którzy są blisko nas. Liczy się tylko konkretna postawa wobec życia. Reszta nie ma znaczenia.
Nie trzeba nikogo naśladować, bo to zawsze jest wybiórcze. Biorę to, co mi pasuje. Odrzucam to, co jest niewygodne albo czego nie rozumiem. Nie szukam prawdy, ale potwierdzenia własnych zmyśleń; nie szukam Ducha, ale realizacji samego siebie. Jeśli jest mi dobrze, jeśli znajduję tylko siebie, biorąc udział w takim czy innym obrzędzie, to jest to żadna duchowość. Życie duchowe jest ryzykowne. Trzeba siebie stracić! Spotkanie Ducha to rezygnacja z "ja".
Skoro nie mogę stać się Indianinem w Polsce, to "Indianie" są płaszczyzną, na której możemy się porozumiewać. Gdyby nie to wspólne "zainteresowanie", może nigdy byśmy się nie spotkali. "Indianie" są tylko lustrem, w którym lepiej widzimy siebie.

Okładka

Clark Tenakhongva z figurką Monongya (Kameleon), fot. Bruce Hucko

Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak

W tym numerze

Obracanie Leczniczego Kręgu - Joseph Bruchac zastanawia się nad ceremoniami oferowanymi przez Bear Tribe

Błaganie o wizję
- Alicja Sordyl opowiada o szukaniu duchowego doświadczenia wśród Siuksów

Szaman XXI wieku
- o nowej roli współczesnego szamana pisze David Bragi

Powrót Małego Bizona
- Ewa Czekalewska przybliża postać Sylvestra Longa, prawdziwego "Małego Bizona"

Indianie na życzenie
- o włoskiej karierze White Elka (Cervo Bianco) piszą Giulia Torri i Bartosz Hlebowicz

Muzyka Indian Ameryki Północnej
: charakterystyka, historia badań - dokończenie eseju Anny M. Dobrowolskiej

Simon Girty i wojna na pograniczu
- Phillip W. Hoffman rehabilituje bohatera wojen kolonialnych z przełomu XVIII i XIX wieku

Czarny Ogień
(Blackfire) w Polsce - relacja Marka Nowocienia z koncertów nawajskiej grupy punkowej

Waleczni Czejenowie
- powrót "zakurzonej półki", wydane przed laty książki recenzuje Mariusz Wollny

Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu Ameryk

XXVI Zlot Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian

Tawacin Galeria

Powrót do korzeni: Lalki Katsina plemienia Hopi [pdf 200kB] - artykuł i zdjęcia Bruce'a Hucko i Georgianny Kennedy

Podziękowania: Bruce Hucko, Georgianna Kennedy


Powrót do spisu numerów archiwalnych