TAWACIN nr 2[54], lato 2001

 

 

Jak to z nami jest

"Przeczytałem książkę Black Elka The Sacred Pipe, ale nigdy nie postępowałem dokładnie tak, jak to było opisane" - wyznał nam w rozmowie James Robideau.
To proste wyznanie Indianina kazało mi się zastanowić, na ile da się zrozumieć inną kulturę? Wejść w jej ukryte wymiary, wyśledzić jej zależności i powiązania. Każda kultura jest spójna, skończona, tzn. wystarczająca w danym momencie dziejowym; zamknięta a jednocześnie otwarta na nowe. Bez uzmysłowienia sobie wszystkich okoliczności wpływających na kulturę, niemożliwy jest jej opis. Zaczyna się bowiem wypełniać luki własnymi wytworami (żeby nie powiedzieć zmyśleniami). W efekcie powstaje obraz tylko pozornie zgodny z rzeczywistością, o czym trafnie pisze Łukasz Krokoszyński w pierwszym z cyklu czterech artykułów o badaczach kultury Siuksów na przestrzeni stulecia.
Każda książka o Indianach jest więc zafałszowana o to wszystko, co obserwator dodał od siebie. Także my w "Tawacinie" nie piszemy do końca prawdy. Oczywiście chcemy być rzetelni i precyzyjni, publikując artykuły, które wnoszą coś istotnego w nasze poznanie tubylczych kultur, ale też nie odstępuje nas świadomość, że w następnym numerze może przyjdzie nam je zakwestionować. W jaki sposób dzisiaj możemy jeszcze wniknąć w postrzeganie świata przez samych Indian sto lat temu, w jaki sposób odróżnić to, co prawdziwe (czyli jakie?), od tego, co napisane?
Może właśnie dlatego tak szybko przestałem bawić się w Indian.

 

 Okładka

James Robideau przed gmachem Sejmu RP, 8 maja 2001 roku, fot. Dariusz R. Kachlak
Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak

 W tym numerze

Praktykować dobre wartości - rozmowa z Jamesem Robideau o tradycjach, duchowości i współczesnych problemach Indian w Ameryce

Ogniowa próba Wielu Koni - esej historyczny Roberta M. Utleya o młodym Siuksie zagubionym między dwoma kulturami u schyłku XIX wieku

Pisanie plemienia - Łukasz Krokoszyński analizuje obraz kultury Siuksów jako wytwór osób o niej piszących, w części I: Usprawiedliwianie misji, czyli obraz religii dakockiej pióra wielebnego Stephena R. Riggsa

James Robideau w Polsce - wspomnienia, relacje i podsumowanie wizyty

Szukałam prawdziwego życia - Alicja Sordyl opowiada o swych spotkaniach z Seminolami na Florydzie

Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu Ameryk

Księgarnia Louise Erdrich - Marcie R. Rendon pisze o nowym sposobie promowania indiańskiej sztuki pięknej

Siedzący Byk - fragment nowej powieści Thomasa Bergera Powrót Małego Wielkiego Człowieka

Stałe działy: listy - spór "Tawacinu" z "tradycjonalistami", "Jednym zdaniem" i zwierzenia Cienia

Tawacin Galeria

James Robideau w Polsce
, 7-16 maja 2001 roku, zdjęcia Dariusz R. Kachlak, Marek Nowocień

 

Powrót do spisu numerów archiwalnych