ARCHIWUM TAWACINU, nr 4[52], "Tawacin" nr 4[52] zima 2000, s. 41. Tekst pobrany ze strony Wydawnictwa TIPI http://www.tipi.pl

ONZ otwarte dla ludów tubylczych

Rada Ekonomiczno-Społeczna Narodów Zjednoczonych podjęła uchwałę o utworzeniu Stałego Forum do Spraw Tubylczych, co stanowi zwieńczenie wieloletnich starań grup tubylczych i ich sympatyków. Po raz pierwszy zaproponowano utworzenie takiego forum w 1993 roku, podczas wiedeńskiej Konferencji Praw Człowieka.

Ludy tubylcze szukały swej reprezentacji na płaszczyźnie międzynarodowej już od czasów Ligi Narodów, na początku XX wieku.

Stałe Forum otwiera nową płaszczyznę współpracy między ludami tubylczymi i społecznością międzynarodową, umożliwiając uczestnictwo w konferencjach także i tym ludom tubylczym, których państwa nie należą do ONZ.

Powstanie tego Forum jest jednym z głównych osiągnięć Dekady Ludów Tubylczych (1995-2004), ustanowionej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, które wyznaczyło także dzień 9 sierpnia na Międzynarodowy Dzień Ludów Tubylczych Świata.

Wysoki Komisarz Praw Człowieka ONZ, pani Mary Robinson, określiła decyzję o utworzeniu Forum mianem "historycznego kroku".

- Stałe Forum - powiedziała - daje ludom tubylczym jedyne w swym rodzaju uczestnictwo w ramach systemu Narodów Zjednoczonych, proporcjonalnie do jedynych w swoim rodzaju problemów, którym wiele ludów tubylczych ciągle stawia czoło, ale jednocześnie z jedynym w swoim rodzaju wkładem w rozwój dialogu wokół praw człowieka.

Z kolei Matthew Come Coon, nowy przewodniczący kanadyjskiego Zgromadzenia Pierwszych Narodów (AFN), powiedział, że utworzenie Forum oznacza początek nowej ery, w której tubylcy będą uczestniczyć w obradach ONZ jako obywatele świata.

Forum będzie organem podlegającym Radzie Ekonomiczno-Społecznej i będzie się składać z 16 przedstawicieli. Ośmiu z nich wybierze Rada spośród tych osób, które otrzymają nominację swych rządów. Pozostałych ośmiu wskaże przewodniczący Rady po starannych konsultacjach z tubylczymi organizacjami i grupami, z uwzględnieniem zasad reprezentatywności i odmienności, a także rozmieszczenia geograficznego. Organizacje tubylcze mogą uczestniczyć w Forum jako obserwatorzy (na równi z państwami), jako ciała i organy Narodów Zjednoczonych, a także jako organizacje międzyrządowe i pozarządowe.

Dotąd ludy tubylcze musiały dochodzić swych praw za pośrednictwem rządów i państw, a od 1982 roku także podczas obrad Grupy Roboczej ds Ludności Tubylczej.

Przez 18 lat swego istnienia Grupa Robocza opracowała kilkanaście studiów na temat m.in. relacji ludów tubylczych z ziemią, traktatów i porozumień, a także ochrony dziedzictwa kulturowego. Grupa Robocza nieustannie potwierdzała, że ludy tubylcze na całym świecie są spychane na margines i zubożane, a ich styl życia, dziedzictwo kulturowe i języki ciągle są zagrożone.

Jednocześnie podczas różnych konferencji podkreślano wkład tubylczych społeczności, zwłaszcza w zakresie zachowawczego rozwoju i ochrony bioróżnorodności planety.

mm

(c) TIPI 2000 Wykorzystanie tekstu po uprzednim skontaktowaniu się z redakcją.