TAWACIN nr 1[49], wiosna 2000



Jak to z nami jest

Myślę, że u podstaw mego zainteresowania Indianami leży ...zaskoczenie. Indianie zaskakiwali mnie wiele razy i czynią to nadal. Ciągle poznaję ich z innej strony. Moja fascynacja ciągle trwa. Ogromnie się cieszę, że nie jestem w tym odosobniony. Dwie nasze autorki piszą o dwu zupełnie różnych rezerwatach: Joanna Lewicka o Czarnych Stopach z Montany, Agata Wąsowska o Nawahach z Arizony. Nie sposób ogarnąć w tym miejscu wszystkich odkryć, jakie poczyniły. Oba artykuły są bardzo ważne i symptomatyczne, choć jednoczenie tak różne. Oba artykuły dają wiele do myślenia, zarówno o dzisiejszym świecie tubylczych Amerykanów, jak i o naszych, polskich drogach indianistycznych. Czy nadążamy za przemianami w indiańskiej Ameryce? Na ile nasze, zawsze stereotypowe, myślenie o Indianach pozwala nam nie rozmijać się z ich rzeczywistością? Uważam, że największą krzywdę, jaką możemy dziś wyrządzić Indianom, to nie dopuszczać do siebie myśli, że oni się zmieniają; to patrzeć na nich ciągle jak na bohaterów książek i filmów, to pielęgnować w sobie z góry przyjęte ideały i nie pozwalać, aby coś je zakłóciło. Taka postawa powoduje, że o prawdziwych Indianach nie wiemy właciwie nic. Tymczasem każdy dzień dla tubylczych społeczności to nowe wyzwania, nowe szanse, ale też i nowe problemy. Interesując się Indianami, nie można się nudzić.

 Okładka

John Ground, Blackfeet, tancerz i weteran z Wietnamu. Do swego tradycyjnego stroju dołączył naszyjnik z łusek po nabojach i drewniany karabin. W tle panorama Gór Skalistych oglądana z Browning. fot. Joanna Lewicka

 W tym numerze

Wierzę w dobroć ludzkości - kolejny fragment autobiografii Leonarda Peltiera, dwa wiersze oraz wiadomości o kampanii "Peltier na Prezydenta!"

Kamień czyli wilk, koń czyli pies - Łukasz Krokoszyński omawia szamańskie związki senne wśród Lakotów

Mity stworzenia wśród Indian Ameryki Północnej - Mirosława Posern-Zielińska analizuje zespół mitów "wyłonienia się" u Indian Południowego Zachodu

Błogosławieństwo orła - Joanna Lewicka szuka "indiańskości" w rezerwacie Czarnych Stóp w Montanie

Czy powstanie państwo Nawahów? - Agata Wąsowska przedstawia stanowisko Nawahów wobec propozycji utworzenia z ich rezerwatu odrębnego stanu USA

Sprawiedliwość dla Anny Mae - aktualności w sprawie zabójstwa działaczki AIM omawia Marek Nowocień

Ratując dziedzictwo przeszłości - David L. Erben interpretuje współczesną prozę tubylczą na przykładzie powieści Shermana Alexie

Stałe działy: serwis informacyjny "Z ziemi Indian", Hoksila, Chcę wiedzieć i zwierzenia Cienia

Galeria Tawacinu - Błogosławieństwo orła (w kraju Czarnych Stóp) - fotoreportaż Joanny Lewickiej

Powrót do spisu numerów archiwalnych