JEDNYM
ZDANIEM
Szersze
artykuły znajdziesz w dziale "Z ziemi Indian"
Ostatnia aktualizacja
6 stycznia 2001 r.
W przedświątecznej kampanii zbierania drogą elektroniczną podpisów pod petycją wzywającą prezydenta Billa Clintona o zastosowanie prawa łaski wobec Leonarda Peltiera podpisało się 26 740 osób, z czego 85,6% (23 661) to obywatele Stanów Zjednoczonych (z Polski – 51 osób, choć w sumie byłoby 80, gdyby ktoś nie wpisał jednocześnie 30 nazwisk w jednej linijce. Program zaliczył tylko pierwsze nazwisko.). [Szczegóły...]
Zgodnie z zapowiedzią, 3 stycznia br., pauniski prawnik Kevin Gover, wiceminister Departamentu Spraw Wewnętrznych za prezydentury Billa Clintona, ustąpił ze stanowiska szefa Biura do Spraw Indian (BIA), którym kierował od 1997 roku. Więcej informacji o Kevinie Goverze, tekst jego wystąpienia z okazji 175. rocznicy powstania BIA, zawiera najnowszy numer „Tawacinu”
Urzędnicy z Białego Domu potwierdzili informację, że prezydent Bill Clinton, przed swym odejściem 20 stycznia, sporządzi jeszcze jedną listę osób, którym przyzna prawo łaski; ciągle więc istnieje szansa na uwolnienie Leonarda Peltiera. Pismo do prezydenta Clintona, nalegające na ułaskawienie tego tubylczego działacza wystosowała pani Mary Robinson, Wysoki Komisarz Praw Człowieka ONZ. [Szczegóły...]
Senator Ben Nighthorse Campbell (jedyny Indianin w Senacie USA), republikanin z Kolorado, ogłosił, że rozpoczyna zbieranie funduszy na swą trzecią kadencję parlamentalną; wybory do Kongresu odbędą się w 2002 roku.
Dzięki podpisanemu niedawno historycznemu porozumieniu z rządem Kanady Mohawkowie z Kanesatake (Quebec) stali się prawnymi właścicielami spornego terytorium wokół miejscowości Oka, w której przed 10 laty doszło do rozruchów i zbrojnego starcia z siłami porządkowymi.
Tubylczy lud Gwitch’in z Alaski obawia się, że nowy prezydent George W. Bush spełni swe obietnice przedwyborcze i zezwoli na wydobycie ropy naftowej w rezerwacie przyrody Arctic National Wildlife Refugee będącym ostoją stada karibu.
Ben Johnson junior, przewodniczący ludu Makah, który poprowadził plemię na pierwsze od 70 lat polowanie na wieloryba, został pokonany w kolejnych wyborach przez Nathana Tylera, pracownika tubylczej stacji hodowli ryb (podlegającej amerykańskiej Agencji Zasobów Wód i Lasów - U.S. Fish and Wildlife Service); posadę stracił też Keith Johnson, który kierował pracami plemiennej komisji wielorybniczej.
Po raz pierwszy ogłoszono nominacje do nagród muzycznych GRAMMY w dwóch nowych kategoriach muzyki tubylczej; o tytuł „najlepszy album tubylczy” ubiegają się płyty: „Gathering of Nations” z nagraniem pow-wow, „Tribute to the Elders” grupy Black Lodge Singers, „Peacemaker's Journey” Joanne Shenandoah, „Veterans Songs” w wykonaniu Lakota Thunder oraz „Cheyenne Nation” Josepha Fire Crow; z kolei album „In a Distant Place” z udziałem m.in. R. Carlosa Nakai otrzymał nominację w kategorii „najlepszy album New Age”. Nagrody GRAMMY zostaną wręczone 21 lutego br. w Los Angeles.
Z powodu zalegania z opłatami przez 43 Indian Carrier z rezerwatu koło Burns Lake, w Kolumbii Brytyjskiej, sąd wydał lokalnym władzom zezwolenie na odmowę świadczenia podstawowych usług komunalnych, takich jak gaszenie pożaru, wywóz śmieci, odśnieżanie i utrzymanie dróg, a nawet korzystanie z miejscowego cmentarza.