JEDNYM
ZDANIEM
Szersze
artykuły znajdziesz w dziale "Z ziemi Indian"
Ostatnia aktualizacja
28 października 2001 r.
Robert Mirabal został niekwestionowanym zwycięzcą czwartej edycji dorocznych tubylczych nagród muzycznym NAMA, które rozdano 20 października w Albuquerque. Mirabal zdobył 3 statuetki w kategorii: artysta roku, tekst roku i nagranie roku za album „Music From A Painted Cave”. Najlepszą piosenką roku została „Junior Frybread” wykonywania przez Arigon Starr. Annie Humphrey została najlepszą artystką, a Delphine Tsinajinnie – najlepszą debiutantką. Za najlepsze nagranie pow-wow uznano album „Rockin The Rez” grupy Northern Cree. Robert Tree Cody został najlepszym artystą za album „Crossroads”. Grupa Lakota Thunder zdobyła nagrodę za najlepsze nagranie tradycyjne – „Veterans Song”. Więcej zob. pełną listę zwycięzców NAMMY.
Amnesty International wezwała rząd Japonii do zgody na ekstradycję do Peru Alberto Fujimori, byłego prezydenta tego kraju, ale obywatela japońskiego. Fujimori uciekł z Peru w listopadzie 2000 roku po 10 latach sprawowania rządów. We wrześniu Sąd Najwyższy Peru wydał nakaz zatrzymania Fujimori pod zarzutem pogwałcenia praw człowieka w Peru, utrzymywania szwadronu śmierci Grupo Colina, powiązanego z peruwiańskimi służbami tajnymi, fizycznej eliminacji politycznych przeciwników, wreszcie porwań i stosowania tortur. W wyniku działania szwadronu śmierć poniosło co najmniej 25 osób.
Luis Maldonado, tubylczy polityk z wioski Pegucke (55 km na północ od Quito) w Ekwadorze, został uhonorowany przez swych rodaków specjalną laską wysadzaną kamieniami szlachetnymi. 41-letni Maldonado jest pierwszym Indianinem, który objął wysokie stanowisko rządowe – ministra opieki społecznej.
- Pięćset lat temu taką drewnianą laskę wręczano jako symbol władzy i mądrości – powiedział Luis Segundo Ramos, koordynator ceremonii.
W uroczystości uczestniczył także prezydent Gustavo Naboa, pośród dwóch tysięcy mężczyzn i kobiet ubranych w tradycyjne stroje: mężczyźni w niebieskie poncha, a kobiety w koronkowe bluzki i długie spódnice.
Maldonado powiedział, że laska ozdobiona tęczowymi wstążkami reprezentuje tradycyjne indiańskie zasady moralne, przeciwko złodziejstwu, nieuczciwości i lenistwu.
Indianie w Ekwadorze stanowią 25% społeczeństwa, ale grupa ta długo była spychana na margines przez potomków hiszpańskich zdobywców. W minionym dziesięcioleciu Indianie zdobyli rozgłos dzięki utworzeniu partii politycznej i organizowaniu masowych protestów, w których domagali się sprawiedliwości społecznej. W ubiegłym roku Indianie odegrali też główną rolę, obok wojska, w obaleniu ówczesnego prezydenta Jamila Mahuada.
Siedmiu zabitych i dziewiętnastu rannych – to bilans niedawnego starcia z użyciem broni palnej i maczet miedzy Indianami Guambiano i Paez w zachodniej Kolumbii.
Ten górzysty teren jest najbiedniejszym regionem w kraju i jednocześnie największym skupiskiem Indian. Rezerwaty zajmują blisko ¼ powierzchni Kolumbii, jednakże wzrost populacji tubylców doprowadził do nieustannych sporów o ziemię.
Przez rezerwaty przetoczyła się także fala przemocy trwającej od 37 lat wojny domowej w Kolumbii. Lewaccy partyzanci i prawicowe grupy paramilitarne uznały bowiem ziemie Indian za terytoria strategiczne.
Komisja Nadzoru Napojów Alkoholowych stanu Nebraska odrzuciła wniosek o przyznanie licencji na sprzedaż piwa w osiedlu Whiteclay. Daniel i Gary Brehmerowie próbowali przejąć sklep Mildred Reeves, która przechodzi na emeryturę. Komisja odmówiła przyznania licencji po szczegółowej kontroli, która wykazała naruszenie prawa o sprzedaży alkoholu.
W Whiteclay liczącym 22 stałych mieszkańców znajdują się 4 sklepy sprzedające alkohol. Pobliski rezerwat Siuksów Pine Ridge w Dakocie Południowej objęty jest całkowitą prohibicją.
Tubylczy wodzowie prowincji Ontario wystosowali pismo do prezydenta George’a W. Busha, w którym nawiązali do niedawnych aktów terroryzmu, kwestii bezpieczeństwa, jak również specjalnego prawa Irokezów do przekraczania granicy. Od wielu pokoleń ludzie Sześciu Narodów z Ohsweken, Akwesasne, Kahnawake, Kanesatake i Wahta mogli swobodnie przechodzić przez międzynarodową granicę na Rzece Św. Wawrzyńca.
Wódz Sześciu Narodów Wellmington Staats dodał, że to Irokezi zbudowali obie wieże Światowego Centrum Handlu w Nowym Jorku, które stały się obiektem ataku terrorystów. Mieszkańcy tubylczych wspólnot w południowym Ontario z niepokojem obserwują wpływ, jaki atak z 11 września wywarł na ich życie.
Na rok więzienia w zawieszeniu i 120 godzin pracy społecznej został skazany były parlamentarzysta Jack Ramsay, któremu zarzucono napastowanie Indianki, gdy 30 lat temu był policjantem na północy Saskatchewan.
- Proszę, by wybaczyła mi ten niegodny czyn – powiedział Ramsay w sądzie.
- Już się nie boję – powiedziała 46-letnia dziś ofiara. – Jestem szczęśliwa, że to już się skończyło. Nie życzę tego nikomu.
Jedna czwarta pozarezerwatowych tubylców Nowej Szkocji żyje w mieszkaniach nieodpowiadających standardom krajowym – głosi raport o problemach „miejskich Indian” w Kanadzie.
Pierwszy Naród Kasabonika z Ontario zawarł umowę z największą na świecie kompanią górniczą diamentów DeBeers. Indianom przysługuje pierwszeństwo zatrudnienia, a także opłaty z tytułu dzierżawy kopalni.
Przed zbliżającymi się Zimowymi Igrzyskami w Salt Lake City w 2002 roku tubylcze agencje turystyczne nasiliły kampanie promujące atrakcje Ziemi Indian. Tubylcza Fundacja 2002 z Salt Lake City koordynująca udział plemion w olimpiadzie uruchomiła nawet specjalną strone internetową w języku... niemieckim.
Siedmioro nawajskich biegaczy weźmie udział w sztafecie niosącej olimpijski ogień do Salt Lake City. Trasa sztafety będzie prowadzić przez słynną Dolinę Pomnikową na terenie Monument Valley Navajo Tribal Park.