JEDNYM
ZDANIEM
Szersze
artykuły znajdziesz w dziale "Z ziemi Indian"
Ostatnia aktualizacja
28 lipca 2002 r.
Juan Diego, pierwszy Indianin, którego Kościół katolicki ma uznać za świętego, na kanonizacyjnym wizerunku jest mało podobny do... siebie.
[Szczegóły...]
215 227 kobiet, głównie Indianek z ubogich wiosek w górach, wysterylizowano w latach 1996-2000 – głosi raport peruwiańskiego ministerstwa zdrowia. Lansowany przez władze program planowania rodziny sprowadzał się praktycznie do trwałej antykoncepcji, czyli sterylizacji polegającej na podwiązaniu jajowodów u kobiet oraz nasieniowodów u mężczyzn (według raportu dokonano 16 547 takich zabiegów). Często wykorzystywano niewiedzę tubylczych kobiet, stosowano wobec nich szantaż, obiecując korzyści materialne dla rodziny, a niekiedy wręcz zmuszano do poddania się sterylizacji. Program nadzorował sam Alberto Fujimori, były prezydent Peru, oskarżany o korupcję, utworzenie tajnej policji do rozprawy z przeciwnikami politycznymi, o utrzymywanie szwadronów śmierci. Do tych zarzutów parlament peruwiański zamierza dodać jeszcze ludobójstwo. Fujimori zbiegł do Japonii w listopadzie 2000 roku po przegranych wyborach prezydenckich z Alejandro Toledo. Japonia odmawia ekstradycji Fujimori do Peru, powołując się na brak stosownego traktatu między obu krajami.
Ulegając naciskom Metysów kanadyjskich, rząd federalny nie wykluczył debaty nad określeniem ich praw. Metysi uznawani są za tubylców, choć nie obejmuje ich Ustawa o Indianach (Indian Act). Nie mają więc takich samych praw jak Indianie. Wstępne rozmowy z reprezentantami Metysów mają trwać co najmniej 6 miesięcy. Zdaniem Geralda Morina, przewodniczącego Krajowej Rady Metysów (MNC), mogą one położyć kres konfliktom trwajacym od ponad stu lat.
Rządowy zespół interwencyjny udał się do rezerwatu Pierwszego Narodu Shamattawa w północnej Manitobie, gdzie w ostatnim dziesięcioleciu 32 osoby popełniły samobójstwo. Społeczność liczy ogółem 900 osób. Za główne przyczyny targnięcia się na własne życie uważa się bezrobocie i ubóstwo wpływające na zaburzenia osobowości.
Firma British petroleum (BP) przeprosiła Siuksów za wykorzystanie imienia ich sławnego wodza Crazy Horse (Szalony Koń) w promocji oleju napędowego. Podczas spotkania w Rosebud w Dakocie Południowej przedstawiciele BP złożyli oficjalne przeprosiny i ufundowali tablicę pamiątkową. Seth henry Big Crow Sr., który jest strażnikiem praw majątkowych Crazy Horse’a wyraził zadowolenie z gestu firmy, jak również nadzieję, że inni pójdą w jej ślady. Rodzina Szalonego Konia ciągle prowadzi batalię z producentem piwa oraz domem mody, który jedna ze swych kolekcji nazwał imieniem wielkiego wodza. AP
Cztery ciężarówki siana przekazali Nawahom mieszkańcy rezerwatu Colorado River (Mojave i Chemechuevi) w Arizonie na wieść o braku paszy dla bydła.
- Kiedy dochodzi do katastrofy, zwłaszcza gdy dosięga ona Indian, plemiona powinny się jednoczyć i pomagać sobie – powiedział Daniel Eddy Jr., przewodniczący rady plemiennej Colorado River.
Za dar dla nawajskich hodowców bydła, mających kłopoty z powodu suszy w rezerwacie, podziekował osobiście prezydent Nawaho Kelsey Begaye. AP
Zwłoki 57-letniego mieszkańca Newton w stanie Kansas, znaleziono na pastwisku. Mężczyzna próbował odbyć tradycyjny indiański obrzęd poszukiwania wizji (vision quest), połączony z 2-4-dniowym postem bez jedzenia i wody oraz modlitwami w obrębie specjalnie przygotowanego ołtarza. AP