JEDNYM
ZDANIEM
Szersze
artykuły znajdziesz w dziale "Z ziemi Indian"
Ostatnia aktualizacja
27 grudnia 2001 r.
Oneidowie, właściciele tygodnika Indian Country Today, postanowili 10 grudnia br. zamknąć swe redakcyjne biuro w Rapid City i zarządzać czasopismem z Oneida w stanie Nowy Jork. Decyzja ta podyktowana była względami ekonomicznymi i koniecznością obniżenia kosztów. Siedmioro z 13 pracowników redakcji otrzymało propozycję dalszej pracy, ale już na Wschodnim Wybrzeżu. W Rapid City tygodnik w dalszym ciągu będzie drukowany. [Szczegóły...]
Kanadyjski dziennik „National Post” zamieścił artykuł zawierający ostrą krytykę Matthew Coon Come, krajowego wodza Zgromadzenia Pierwszych Narodów (AFN). Zdaniem autora artykułu rząd kanadyjski, a zwłaszcza minister ds. Indian stracił zaufanie do AFN pod wodzą Coon Come. „Ten artykuł to jawna propaganda rządowa mająca na celu umocnienie podziałów między Pierwszymi Narodami – powiedział Wódz Philip ze Związku Wodzów Kolumbii Brytyjskiej. – Co więcej, zawiera poważne nieścisłości i zniekształcenia.
Wodzowie podejrzewają, że minister ds. Indian, Robert Nault, zareagował w ten sposób na odrzucenie przez wodzów jego inicjatywy stworzenia nowych rządów plemiennych. Przeciwko tej inicjatywie wypowiadał się również szef AFN.
Inuit Herman Kaglik, niesłusznie oskarżony o gwałt na siostrzenicy i przetrzymywany w więzieniu przez cztery lata, otrzymał odszkodowanie w wysokości miliona dolarów – jedno z najwyższych w historii Kanady. Pieniądze wypłacono blisko rok temu, ale sprawa ujrzała światło dzienne dopiero teraz, po opublikowaniu listy wypłaconych odszkodowań za niesłusznie odbywaną karę więzienia. Kaglik powiedział, że są to duże pieniądze, ale i tak nie zrekompensują tego, przez co musiały przejść jego dzieci.
Państwowa Agencja Połowów Morskich (NMFS) rozpoczęła prace nad ustaleniem limitu wielorybów, które w latach 2003-2007mogą odłowić Makah ze stanu Waszyngton.
Mimo sprzeciwu organizacji ekologicznych i miłośników zwierząt Makah otrzymali prawo odłowu 20 wielorybów w latach 1998-2002, zgodnie z ustaleniami między rządem amerykańskim a Międzynarodową Komisją ds. Wielorybów. Zabito tylko jednego – 17 maja 1999 roku, łącząc stare metody z nowymi: jedna grupa, dysponująca harpunem, wypłynęła w cedrowym kanu, w motorówce zaś płynęła druga grupa myśliwych, wyposażona w broń szybkostrzelną.
W czerwcu 2002 w Australii odbędzie się ogólnokrajowa konferencja na temat rasizmu, praw do ziemi i procesu pojednania w ujęciu globalistycznym. Trzydniowa konferencja obejmować będzie następujące tematy: współzależności traktatowe między koloniami brytyjskimi a tubylczymi ludami w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii; historyczne korzenie „kwestii traktatów” oraz czy Australia powinna starać się renegocjować traktaty [zawarte z Aborygenami], a jeśli tak, to co chce osiągnąć.