JEDNYM
ZDANIEM
Szersze
artykuły znajdziesz w dziale "Z ziemi Indian"
Ostatnia aktualizacja
17 grudnia 2000 r.
Blisko 500 czynnych i emerytowanych agentów FBI przemaszerowało w dwuszeregu przed Białym Domem, wyrażając w ten bezprecedensowy sposób swą dezaprobatę wobec zapowiedzi prezydenta Clintona, że jeszcze przed końcem kadencji dokładnie zapozna się ze sprawą Leonarda Peltiera i zdecyduje, czy przyzna prawo łaski temu indiańskiemu działaczowi.
Słynny zakład Pendleton Woolen Mills wyprodukował w limitowanej serii (1200 szt.) koc zaprojektowany specjalnie przez senatora Ben Nighthorse Campbella według czejeńskiej opowieści o wojowniku, który otrzymał pięknego ogiera w darze od orła za to, że uchronił go od śmierci; wpływy ze sprzedaży koca (70% z kwoty 360$) zasilą fundusz American Indian College przyznający stypendia 26 tys. indiańskim studentom w 12 stanach.
Coraz więcej plemion prowadzących kasyna wprowadza ostre restrykcje wobec swych członków, eliminując osoby o niejasnym lub nieudokumentowanym pochodzeniu, co bezpośrednio wiąże się z kwestią podziału dochodów z gier hazardowych.
Sąd Federalny oddalił pozew władz stanu Washington przeciwko uchwale Rady Indian Yakama wprowadzającej zakaz handlu napojami alkoholowymi na terenie rezerwatu, motywując swą decyzję koniecznością uzupełnienia materiałów dowodowych. [Szczegóły...]
W Kolumbii Brytyjskiej już wkrótce zostanie zmienionych 11 nazw geograficznych (strumienie, wyspy i góry), które zawierają obraźliwe dla Indian słowo „squaw”; podobne zmiany wprowadziły już prowincje Saskatchewan, Alberta, Wyspy Księcia Edwarda i Terytorium Yukon, jak również wiele stanów amerykańskich.
Epidemia samobójstw wśród Czarnych Stóp (Siksika) w Albercie – w ciągu roku targnęło się na swe życie 7 Indian, zaś 247 dalszych podjęło taką próbę; większość z nich to ludzie młodzi, borykający się z kłopotami w szkole i bezrobociem sięgającym 70-80%.
Współcześni ekolodzy amerykańscy, wychowani na ideałach wodza Seattle’a, coraz częściej zmuszeni są dokonywać wyboru – chronić przyrodę czy tubylcze tradycje? [Szczegóły...]
Rodzina Petera MacDonalda, byłego przewodniczącego Rady Nawahów odsiadującego wyrok 14 lat więzienia za spisek i korupcję, zwróciła się do prezydenta Billa Clintona z prośbą o jego ułaskawienie. [Szczegóły...]