JEDNYM
ZDANIEM
Szersze
artykuły znajdziesz w dziale "Z ziemi Indian"
Ostatnia aktualizacja
15 czerwca 2001 r.
Kilkuset indiańskich biznesmenów i przedsiębiorców z całych Stanów Zjednoczonych zebrało się na konferencji zorganizowanej przez Krajowe Stowarzyszenie Indiańskiego Biznesu (NIBA) w Albuquerque. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. zaciąganie kredytów, plany finansowe, wykorzystanie potencjału lokalnego, tworzenie planu biznesowego oraz wykorzystanie Internetu w celach marketingowych.
Senator z Alaski Frank Murkowski ostrzegł przedstawicieli Alaskańskiej Federacji Tubylców (AFN), by nie składali skarg w Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczących naruszania praw człowieka, gdyż może to zostać niewłaściwie wykorzystane przez państwa, które chcą podważyć wiarygodność Stanów Zjednoczonych. Tubylcy z Alaski domagają się od rządu m.in. zwiększenia funduszy na służbę zdrowia i opiekę społeczną, programu utworzenia w wioskach centrów rodziny, specjalistycznego programu przeciwdziałania samobójstwom, udziału w prawnej regulacji gospodarki zasobami naturalnymi, w tym tubylczych praw połowowych i myśliwskich.
Gubernator stanu Waszyngton Gary Locke podpisał rozporządzenie nakładające na plemiona indiańskie obowiązek naliczania podatku od sprzedaży papierosów. Podatek w wysokości 82,5 centa za paczkę ma być odprowadzany do kasy władz plemiennych i przeznaczony na ich podstawowe wydatki. Negocjowane od kilku lat rozporządzenie kładzie kres sporom między Indianami a władzami stanu, choć dotyczy ono tylko plemion wymienionych w dokumencie z nazwy. Nie obejmuje ono na przykład Indian Puyallup, którzy są jednym z większych dystrybutorów papierosów.
Zmarł Wallace „Jun” Little, Jr (Oglala Lakota), uczestnik strzelaniny w Pine Ridge w 1975 roku, jeden z głównych podejrzanych o zabicie agentów FBI (ostatecznie skazano Leonarda Peltiera). Przez całe życie walczył o przywrócenie tradycyjnej formy rządów Oglalów.
Gerald Morin został po raz czwarty wybrany na przewodniczącego Krajowej Rady Metysów (MNC) podczas dorocznego zgromadzenia w Vancouver. Morin zapowiedział, że w ciągu trzyletniej kadencji wprowadzi nowy system głosowania, gdyż obecnie przewodniczący wybierany jest wyłącznie przez delegatów poszczególnych prowincji. Nowa ordynacja przewiduje wybory powszechne.
Cree otrzymali międzynarodowe poparcie swej batalii z kompaniami drzewnymi prowadzącymi wzmożoną wycinkę lasów na ich tradycyjnych ziemiach w Quebecu. Przedstawiciele organizacji Tubylcza Inicjatywa na rzecz Pokoju (IIP), w tym laureatka Pokojowej Nagrody Nobla (1992) Rigoberta Menchu Tum, odwiedzili miejsca wycinki, zapoznając się bezpośrednio ze szkodami, jakie przynosi indiańskim myśliwym grabieżcza gospodarka zasobami leśnymi, prowadzona zarówno przez lokalne firmy Quebecu, jak i z innych prowincji Kanady, a także przez korporacje ponadnarodowe.
Współpraca nie rywalizacja, uczmy się na doświadczeniu amerykańskim, zmniejszenie kosztów na cele społeczne – głosi raport o działalności hazardowej Pierwszych Narodów Kanady. Tubylcy kanadyjscy chcą skorzystać z osiągnięć kasyn amerykańskich Indian.
Przed muzeum i centrum dziedzictwa kultury Indian Haida Gwaii na Wyspach Królowej Charlotty, u brzegów Kolumbii Brytyjskiej, staną niebawem 52 słupy totemiczne.
Powstała w styczniu br. Australijska Partia Pojednania (ARP) zaczęła zbierać podpisy na swych listach wyborczych. Aby móc wystartować w najbliższych wyborach do senatu, zwolennicy pojednania z Aborygenami muszą zebrać co najmniej 500 podpisów. Głównym celem partii jest wybór niezależnych, tubylczych senatorów, którzy będą mogli wpływać na ustawodawstwo dotyczące australijskich tubylców.