JEDNYM
ZDANIEM
Szersze
artykuły znajdziesz w dziale "Z ziemi Indian"
Ostatnia aktualizacja
11 grudnia 2001 r.
Lenni Lenape (zob. „Tawacin” nr 3[55], jesień 2001, ss. 49-50) wygrali batalię ze stanem Vermont o przekształcenie placu (Black Creek), na którym znajdowała się ich stara wioska, w boisko. Komisja stanowa orzekła, że ten 35-akrowy plac należy chronić jako miejsce historyczne.
Tex Hall (Hidatsa) został nowym przewodniczącym Krajowego Kongresu Indian Amerykańskich (NCAI), największej organizacji indiańskiej w USA, skupiającej ponad dwieście plemion. Dziennikarze podkreslali, ze nowego szefa Kongresu cechuje „zaraźliwy entuzjazm”.
Tohono O’odham z Arizony rozpoczęli budowę własnej stacji radiowej KOHN-FM (91.9 FM), która będzie kierowana w całości przez Indian. Sporo audycji dotyczyć będzie pielęgnacji historii, języka, muzyki i tradycji O’odham.
Po dziesięciu latach od wejścia w życie Ustawy o ochronie tubylczych grobów i repatriacji (NAGPRA) Czoktawowie otrzymali zwrot szczątków wojownika, który zginął podczas niechlubnego Szlaku Łez. Jego szkielet przez blisko 50 lat był eksponowany w Muzeum Woolaroc w Bartesville (Oklahoma). Jest to pierwszy przypadek powtórnego pochówku i Czoktawowie musieli przypomnieć sobie się, jak ich przodkowie grzebali zmarłych.
Apacze i Komancze spierają się o słynny pióropusz Geronima. Jak głosi legenda, ten długi, sięgający ziemi pióropusz, słynny wódz Apaczów nosił podczas swego „ostatniego pow-wow” w 1907 roku. Reprezentanci Komanczów przekonują, że Apacze nigdy nie nosili takich pióropuszy, które należą do kultury Rownin, zatem pióropusz musi być ich własnością. Jeśli Geronimo rzeczywiście miał go na sobie, to został on wypożyczony raczej niż podarowany.
Pióropusz ten odnalazł się w 1999 roku, kiedy prywatny handlarz, po uzgodnieniu transakcji drogą internetową, chciał go sprzedać agentowi FBI w cywilu za kwotę 1,2 mln. dolarów. Tym samym naruszył ustawę o posiadaniu i handlu piórami orła (w USA zakazane).
W Onatrio powstała pierwsza całkowicie tubylcza instytucja finansowa – Związek Kredytowy Narodu Anishinabek (ANCU). – To rzeczywiście historyczna chwila symbolizująca pierwszy ważny krok w stronę finansowej niezależności naszych Pierwszych Narodów – powiedział Vernon Roote, wódz Wielkiej Rady. – Związek Kredytowy to zadatek na rzecz naszej suwerenności i narodowości Anishinabek (Odżibuejów).
Indiańscy weterani wojenni w Kanadzie mogą nie doczekać się rekompensaty za udział w II wojnie światowej. Z blisko ośmiuset tubylczych mężczyzn i kobiet z Saskatchewan, którzy na ochotnika wstąpili do armii kanadyjskiej, żyje już zaledwie osiemdziesięcioro. Prasa wezwała władze prowincji do natychmiastowego uregulowania tej wstydliwej sprawy.